تلفن : 88198077                                همه جا در کنار شما هستیم                    

⁣ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV یا HUMAN PAPILLOMA VIRUS

نوشته شده توسط

ویروس HPV  ویروسی است که بیشتر از بیماری های منتقله جنسی در طول آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال خواهد یافت. بیشتر از 1000 ژنوتیپ یا سوش مختلف ازویروس HPV  وجود دارد.

بیشتر آقایان و زنانی که دچار عفونت با ویروس HPV هستند از این  موضوع بی‌اطلاع می‌باشند، چون در بدن این افراد علائم یا مشکلات بهداشتی قابل حسی ایجاد نمی‌شود. ولی در برخی از موارد عفونت، انواع خاصی از HPV می‌توانند در بخش های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل (توده غیرطبیعی برجسته و غیرسرطانی بر روی پوست) و نیز زگیل تناسلی شوند. در مواردی دیگر نیز، انواع خاصی از HPV می‌توانند باعث ایجاد ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت‌های غیرطبیعی) یا سرطان شوند.

 ⁣شیوع زگیل تناسلی و عفونت سرویکس با ویروس HPV در بین کشورهای مختلف متفاوت و متاسفانه در ایران نیز به سرعت درحال گسترش می‌باشد. این شیوع در بین خانم‌های جوان ۴۵-۲۰% ذکر می‌شود ولی در ایران آمار دقیقی از آن وجود ندارد.

سرویکس (دهانه ی رحم)، دومین سرطان شایع در زنان می‌باشد که در مراحل اولیه بدون علائم است و تنها در مراحل پیشرفته همراه با درد می‌باشد. تقریبا منشاء تمام انواع سرطان‌های دهانه‌ی رحم ویروس HPV یا همان ویروس ایجاد کننده‌ی زگیل تناسلی می‌باشد. سرطان سرویکس یک بیماری قابل علاج است.

⁣آیا تماس جنسی تنها راه انتقال است؟

خیر.به ندرت از طریق اپیلاسیون، سونای بخار و حوله آلوده ،همچنین از مادر آلوده به نوراد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طرف قرارداد با